Fresh food, or food you can make at home is often cheaper than highly processed packaged food!

Look at our comparisons of fresh or home made food compared to highly processed packaged snacks:

Regular Muesli Bar Muesli bar
$20/kg
vs Live Lighter Muesli Home made muesli bar
$8/kg
Fruit Rollup Fruit roll up
$40/kg
vs Apple Fresh fruit 
$2.5 - $5 / kg
Popcorn Popcorn
$30/kg
vs Home Made Popcorn Home Made Popping Corn
$5 / kg
PopcornTake away burger 
$37.5 - 41.70/kg
vs

Home Made Popcorn Home made chicken burger
$9.35 / kg

Example of an Australian price label

Don't forget to compare items using the unit price!

Australian price labels now show the cost per kilo (or per 100g) of packaged foods. If you choose to purchase packaged food, use the unit price to compare products and get better value for money!

Shop Smarter

Are you supermarket savvy? Use our tips to get the best value for money, and choose healthier products for your family.

Extending Meals

See our tips on how to make your food purchases go further. Not only will you save time and money but it will be healthier.

Recipes

Our recipe section has loads of family friendly meals, just fill in the search box for family favourites, freezer friendly food, or lunchbox ideas.